Czy erytrytol jest lepszy niż biały cukier?

Czy erytrytol jest lepszy niż biały cukier?

Osoby, które fascynują się zdrowym odżywianiem wciąż poszukują zdrowej alternatywy dla białego cukru. Jednym z produktów, które można znaleźć na liście polecanych przez nich zamienników jest erytrytol (https://www.bee.pl/targroch-erytrytol-1-kg_p997604.html). Czym dokładnie jest ta substancja? Czy jest zdrowsza niż biały cukier? Jakie ma właściwości? Czy jest bezpieczny? Jakie ma zastosowanie?

Czym jest erytrytol i skąd się bierze?

Erytrytol, znany też jako erytryt lub erytrol, to substancja występująca w naturze. Można go znaleźć w niektórych owocach, takich jak melon, gruszki czy winogrona, owocach morza lub algach. Erytrol dostępny na rynku pozyskuje się w procesie fermentacji glukozy przez drożdże. Warto zaznaczyć, że proces ten podlega ścisłej kontroli. Z chemicznego punktu widzenia erytryt jest alkoholem cukrowym, co może zaskoczyć wiele osób. Wizualnie jest bardzo podobny do białego cukru i na pierwszy rzut oka niewiele się od niego różni. Należy pamiętać, że w smaku jest dużo mniej słodki. W składach produktów spożywczych oznaczany jest jako E968.

Czy erytrol jest lepszy niż biały cukier? Jakie ma właściwości?

Zdaniem wielu osób to właśnie erytrytol jest najlepszym zamiennikiem białego cukru. Jego indeks glikemiczny wynosi 0, dlatego bez obaw mogą go używać osoby chorujące na cukrzycę, gdyż nie spowoduje on wzrostu poziomu glukozy. Erytrol jest także całkowicie bezpieczny dla naszych zębów i nie przyczynia się do powstawania próchnicy w odróżnieniu od białego cukru, który jest głównym winowajcą psucia się naszych zębów. Erytrytol jest wspaniałą opcją dla osób na diecie odchudzającej. W 100 gramach produktu znajdziemy jedynie 20 kcal. Słodzik ten odznacza się także właściwościami antyoksydacyjnymi. Pomoże nam w usuwaniu wolnych rodników i znacząco opóźni proces starzenia się. Według Światowej Organizacji Zdrowia erytrytol jest w pełni przebadaną substancją i nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.

Erytrytol – zastosowanie

W większości przypadków możemy używać go tam, gdzie normalnie użylibyśmy białego cukru. Rozpuszcza się równie dobrze, co dobrze nam znany biały cukier. Sprawdzi się doskonale do posłodzenia kawy czy herbaty. Można go śmiało używać w wypiekach, owsiankach czy wszelkiego rodzaju deserach. Z racji tego, że jest nieco mniej słodki niż biały cukier, warto dodać go nieco więcej, jeśli chcemy zachować ten sam smak. Jeśli więc zazwyczaj używamy dwóch łyżeczek cukru do posłodzenia herbaty, w przypadku erytrytu lepiej użyć trzech łyżeczek. Musimy jednak pamiętać, że w porównaniu do białego cukru erytrytol nie ulega procesowi karmelizacji. Nie sprawdzi się on więc przy przygotowywaniu karmelu czy różnego rodzaju kremów.

 

Ada